שומן וחלבון בראי היחידה המטבולית

פורסם: אפריל 17, 2014 ב-Uncategorized, דיאטות, חלבון, שומן
תגים: , , , ,

dsc_4908

יחידה מטבולית היא חדר סגור בבית חולים בו אדם יכול לחיות בתנאים סטנדרטיים בסוג של "אשפוז". ביחידה המטבולית ניתן לבצע ניסויים, אשר עושים סטנדרטיזציה של מזון ופעילות גופנית וניתן לקבל נתונים על הוצאה אנרגטית יומית או בכל שעה של היום. עלויות של ניסויים הנעשים ביחידות מטבוליות הנם גבוהים מאוד, מכיוון שמדובר בד"כ על כמה ימי ניסוי בהם סגור האדם באותו מקום ודרוש לספק לו את כל צרכיו. בארץ למיטב ידיעתי אין יחידות מטבוליות. בכתבה זאת אסקור 2 מאמרים שיצאו בשנים אחרונות (אחד ב-2014 ואחד ב-2012) ונעשו ביחידות מטבוליות. כל אחד מהמחקרים הללו בחן נושא אחר – הראשון בדק צריכת דיאטה עשירה בשומן לעומת דיאטה עם אחוז שומן נמוך וההשפעה על הוצאה אנרגטית בשינה. השני בדק צריכה עודפת של קלוריות עם רמות שונות של חלבון והשפעתם על הוצאה אנרגטית כללית והרכב הגוף.

במאמר הראשון ממרץ 2014 לקחו 6 נבדקים עם BMI שנע בין 19 ל-35 (טווח רחב מאוד – נ.פ). לנבדקים נעשתה בדיקה מוצלבת של 4 תנאים. ב-4 הימים הראשונים הם היו מחוץ ליחידה מטבולית וב-4 הימים שאחרי בתוכה. ב-4 הימים הראשונים ביחד עם היום הראשון ביחידה המטבולית הם קיבלו דיאטה סטנדרטית שבה 37% מהאנרגיה הגיע משומן. ב-3 הימים הנותרים ביחידה המטבולית של כל סבב הם קיבלו או דיאטה דלה בשומן בה כמות האנרגיה משומן הייתה 20% עם או בלי ביצוע של פעילות גופנית, או דיאטה עשירה בשומן בה כמות האנרגיה משומן הייתה 50% עם או בלי ביצוע של פעילות גופנית. בכל המקרים כמות החלבון הושארה קבועה וכדי לקבל אותה כמות אנרגיה יומית השינוי הגיע מכמות הפחמימות שניתנה לנבדקים. לגבי הפעילות הגופנית שבוצעה – הנבדקים הונחו ב-2 מקרים לבצע פעילות גופנית פי 1.8 מההוצאה האנרגטית שלהם במנוחה לעומת פי 1.4 מההוצאה האנרגטית במנוחה לדימוי מצב יומי סטנדרטי ללא ביצוע של אימון. כדי לקבל הוצאה אנרגטית הם הלכו על הליכון בקצב של 4.8 קמ"ש עם שיפוע של 3%. זמן הביצוע של הפעילות נקבע על פי מבחן מאמץ שנעשה לפני הניסוי. תוצאות הניסוי הראו כי בעת צריכה יומית של יותר אנרגיה משומן (50%) הייתה הוצאה אנרגטית בשינה גבוהה יותר אם בוצעה בנוסף פעילות גופנית. צריכת אנרגיה זאת הייתה גבוהה ב-7.4% (כ-100 קק"ל נוספים ליום) מאשר המצב הבסיסי. לעומת זאת צריכה של 20% מהאנרגיה היומית כשומן לא הובילה לשינוי בהוצאה האנרגטית בשינה וכאשר אחוז השומן היה נמוך ללא ביצוע של פעילות הייתה הרעה וירידה בהוצאה האנרגטית בשינה בכ-50 קק"ל מהמצב הבסיסי. מסקנת החוקרים הייתה כי צריכת יותר שומן כנראה משפיעה לטובה על הוצאה אנרגטית בשינה הנובעת מביצוע פעילות גופנית.

במאמר השני מינואר 2012 נלקחו 25 מתנדבים (16 גברים ו-9 נשים) עם BMI שבין 19 ל-30 (גם טווח רחב מאוד – נ.פ). לאחר ביצוע של דיאטה סטנדרטית ביחידה המטבולית לשמירה על משקל יציב למשך 13-25 יום, הם חולקו בצורה רנדומאלית לדיאטות עשירות באנרגיה המכילות 5%, 15% ו-25% מהאנרגיה מחלבון. הם שהו 8 שבועות נוספים ביחידה המטבולית בתנאי הניסוי של 40% נוספים של צריכת אנרגיה יומית מהאנרגיה שהייתה דרושה לשמירה על משקל יציב. במהלך ביצוע הניסוי נבדקו הרכב הגוף וההוצאה האנרגטית היומית כדי להשוותה למצב ההתחלתי. מה שנצפה במחקר הוא שצריכה עודפת של אנרגיה במצב של הדיאטה דלת החלבון הובילה לעליה של כ-3 ק"ג לעומת 6 ק"ג בדיאטה הסטנדרטית ו-6.5 בדיאטה שהכילה יותר חלבון. מצד שני מה שראו הוא עליה זהה בכל הקבוצות באחוזי השומן. כמו כן, צפו שככול שנצרכה יותר אנרגיה מחלבון ההוצאה האנרגטית היומית עלתה (160 קק"ל ב-15% חלבון ו-227 קק"ל ב-25% חלבון). בנוסף, הייתה עליה במסת הגוף הרזה ב-2 הדיאטות שהכילו יותר חלבון (2.87 ק"ג ב-15% חלבון ו-3.18 ק"ג ב-25% חלבון). המשמעות של ממצאים אלו היא שצריכה של יותר חלבון משפיעה על הרכב הגוף בעיקר בתחום של הוצאה אנרגטית יומית ועליה במסת הגוף הרזה, אך אינה משנה את צבירת השומן בגוף. מה שמעלה את כמות השומן בגוף היא הצריכה העודפת הכללית של האנרגיה.

לעדכונים נוספים: https://www.facebook.com/finknir

?????????????????

   המאמרים:

  • Interaction between dietary fat and exercise on excess post-exercise oxygen consumption.
  • Effect of dietary protein content on weight gain, energy expenditure, and body composition during overeating

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s