דיאטת האקו-אטקינס – קונספט המשלב 2 דיאטות פופולאריות

פורסם: מרץ 4, 2014 ב-Uncategorized, דיאטות, שומן
תגים: , , , , , , ,

החיפוש אחר דיאטה מנצחת ממשיך והפעם הדיאטה החדשה התופסת כותרות היא שילוב של 2 דיאטות פופולאריות – דיאטה טבעונית עם דיאטת אטקינס. כיצד הדבר משתלב? והאם זה בכלל אפשרי? התשובה היא חיובית, ולכך אתייחס בכתבה הקצרה הבאה. בנוסף על שימוש בדיאטה כבר נעשו מספר מחקרים הבודקים את טיבה והיא קיבלה את השם דיאטת אקו-אטקינס (Eko-Atkins), מכיוון שלדעת מפתחיה היא דיאטת אטקינס אקולוגית.

דיאטת אטקינס היא דיאטה התומכת בהגבלת הפחמימות במזון. מצד שני, כתוצאה מכך שחלק ניכר מהפחמימות מגיע מהצומח, ישנו שימוש במוצרים רבים מהחי העשירים בשומן רווי וכולסטרול. דבר זה מרתיע חלק מהאוכלוסייה מעשיית הדיאטה מחשש להשפעה שלילית על מי שיש להם כבר יתר כולסטרול או שומנים בדם. לעומת דיאטת אטקינס ישנה הדיאטה הטבעונית, אשר לפי מחקרים מורידה את רמות הכולסטרול בדם ובעיקר את רמות ה-LDL כולסטרול. דיאטה זאת כוללת צריכה של חלבונים מהצומח, שומן מהצומח ולרוב הרבה פחמימות מהצומח. לכן, המחשבה מאחורי דיאטת האקו-אטקינס הייתה לשלב את הטוב שבשתי הדיאטות.

כיצד הדיאטה נעשית? הדיאטה היא דיאטה צמחית לכל דבר, ללא מוצרים מהחי. במהלך היום צריכת האנרגיה היומית מתחלקת בין 25% מהקק"ל פחמימות, 45% מהקק"ל משומן ויתרת 30% מהקק"ל הם מחלבון צמחי. כמו כן, ישנו דגש על צריכה של מוצרים המכילים יותר סיבים תזונתיים ואגוזים. לדוגמא: בתחום הפחמימות תהיה צריכה של שיבולת שועל או גריסי פנינה ואף שימוש בירקות כמו במיה או חציל. ישנו שימוש מועט בירקות עשירים בפחמימות כמו סלק וגזר. כדי לקבל חלבון רובו מגיע מגלוטן (על ידי סייטן), ולכן הדיאטה אינה מתאימה למי שיש לו אבחנה של צליאק או רגישות לגלוטן. יתרת החלבון תגיע ממוצרי סויה, ירקות, פירות, אגוזים וקצת מהדגנים. המקור לשומן מגיע מאגוזים ושומן צמחי כמו אבוקדו, טחינה ועוד.

Olive oil flowing from carafe into the spoon isolated on a white.

ומה אומרים המחקרים בנושא: 2 מחקרים נעשו על ידי אותה קבוצת חוקרים כאשר השני מהווה המשך לראשון. במחקר הראשון שפורסם ב-2009 נלקחו 47 גברים ונשים בעודף משקל, שהגיעו למחקר עם יתר שומנים בדם או/ו יתר כולסטרול בדם. קבוצת המחקר קיבלה את דיאטת האקו-אטקינס. בקבוצת הביקורת קיבלו דיאטה עשירה בפחמימות, אך צמחונית (מכילה שימוש בביצים ומוצרי חלב). דיאטת הביקורת הכילה כ-58% פחמימות, 16% חלבון ו-25% שומן. המטרה של המחקר הייתה לבדוק האם יהיו שינויים במשקל וברמות שומני הדם תוך חודש. כמו כן, יש לציין כי האנשים קיבלו 60% מכמות האנרגיה הרצויה להם על מנת לקבל את תהליך ההרזייה (1500 קק"ל ליום). בנוסף, רק 44 נבדקים מתוך ה-47 סיימו את המחקר (22 לכל קבוצה). ב-2 הקבוצות הייתה ירידה זהה במשקל של 4 ק"ג. הירידה המשמעותית ביותר בכולסטרול הייתה בקבוצה של האקו-אטקינס.(מ-257 ל-205 לעומת מ-254 ל-222 בקבוצת הביקורת). כמו כן, רמות כולסטרול ה-LDL ירדו גם משמעותית יותר בדיאטת האקו-אטקינס (מ-172 ל-136 לעומת מ-168 ל-146 בקבוצת הביקורת). גם רמות השומנים בדם ירדו בצורה משמעותית בדיאטת המחקר. לכן, החוקרים הסיקו כי דיאטה זאת אם היא נעשית לתקופה קצרה יכולה לשפר את רמות השומנים בדם ביחס לדיאטה יותר "מערבית".

מחקר ההמשך שלהם שפורסם בפברואר 2014 לקח מקבוצת המסיימים 39 איש, והמשיך את הדיאטות הקודמות לחצי שנה. בטווח של חצי שנה נפתח פער בירידה במשקל בין 2 הקבוצות כאשר בדיאטת האקו-אטקינס הייתה ירידה משמעותית מחקרית של 6.9 ק"ג לעומת 5.8 ק"ג בקבוצת הביקורת. כמו כן, לאורך זמן נצפה כי רמות הכולסטרול ושומני הדם גם היו בצורה משמעותית יותר טובים בקבוצת הדיאטה דלת הפחמימות. למרות התוצאות הטובות של דיאטת האקו-אטקינס במחקרים אלו יש לקחת בחשבון כי ההיענות לביצוע הדיאטה לאורך זמן ירדה מאוד. במחקר השני סיימו רק 16 משתתפים- 10 בדיאטת האקו-אטקינס מתוך 20 ו-6 בביקורת מתוך 19. דבר זה מראה על היענות מאוד נמוכה ויתכן כי אם לא הייתה פרישה או אנשים שהוצאו מהמחקר התוצאות היו יכולות להיות אחרות. בנוסף, היענות נמוכה לדיאטה אומרת כי יתכן והיא לא פשוטה לביצוע וזה גם חסרון, מכיוון שאם מדובר באורח חיים שרוצים לקיים לאורך זמן – אי פשטות יכול להוביל לחזרה להרגלים הקודמים. לסיכום, יש לבצע עוד מחקרים בתחום דיאטה זאת ולאורך פרקי זמן ארוכים יותר על מנת לוודא את יתרונותיה או חסרונותיה.

לעדכונים נוספים: https://www.facebook.com/finknir

healthyfood1

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s