האם תיסוף ב-BCAA מונע פגיעות שריר במהלך מרתון?

פורסם: פברואר 5, 2014 ב-Uncategorized, תוספים
תגים: , , , , , , ,

???????

במהלך ריצת מרתון יש עקה בעיקר על מערכות הלב-ריאה והשלד. בשנים האחרונות הייתה עליה משמעותית במספר המשתתפים המבצעים ריצות מרתון מסיבותיהם האישיות. סיום מרתון בד"כ יהיה בין 2-6 שעות בהן הגוף בתנועה ובמהלך זמן זה נוצרים פגיעות בסיבי השריר הפעילים בעיקר שרירי הרגליים. פגיעות אלו יכולות להימשך גם לאורך 7 ימים לאחר סיום המרתון. במחקרים שונים ישנו חיפוש אחר תוסף יעיל היכול למנוע נזק שרירי כזה. אחד מהכיוונים שנבדקו הוא שימוש בתוסף ה-BCAA.

לאוצין, איזולאוצין וולין הינם חומצות אמינו מסועפות שרשרת (BCAA). מדובר בחומצות אמינו חיוניות, אשר חשוב לקבלם מהמזון, מכיוון שהגוף שלנו לא יכול לבנות אותם בעצמו. מבין קבוצה זאת חומצת האמינו לאוצין היא היותר אפקטיבית וחשובה בעיקר בתחום פיתוח הגוף. חלק מתפקידיהם של ה-BCAA  בגוף הם: משמשים בסינתזת החלבונים בשריר, מספקים אנרגיה ומובילים להאטה בקטבוליזם של שריר. עקב כך לא פלא שתוסף זה נבדק על מנת לראות האם הוא יכול למנוע פגיעות בשרירים במהלך ביצוע של ריצת מרתון.

בינואר 2014 פורסם מאמר של מחקר חדש, שבדק את הנושא. במהלך המחקר נלקחו 50 איש לפני ביצוע מרתון מדריד. כל הנחקרים הם מרתוניסטים שביצעו בעבר מרתון בטווח דקות של 18+/-195. רצים אלו הכינו את עצמם לביצוע המרתון בצורה עצמאית, והם חולקו לקבוצת מחקר וביקורת שוות של 25 משתתפים לקבוצה. בקבוצת המחקר קיבלו תוסף של 5 גר' BCAA למשך 7 ימים לפני המרתון (במצטבר 35 גר' BCAA באותם 7 ימים). קבוצת הביקורת קיבלו צלולוז עם דקסטרוז במקום. 1-3 ימים לפני המירוץ המשתתפים עברו תשאול על מוכנותם למירוץ וכן על תזונתם ב-7 ימים לפני ביצוע המרתון. כמו כן, בוצעה בדיקת כוח שריר. ביום המירוץ הם אספו והביאו את השתן הראשון של היום, וכן נשקלו לפני וגם אחרי ביצוע המרתון עם בגדי הריצה. כמו כן, בוצע מעקב אחרי הריצה כל 5 ק"מ על ידי צ'יפ שניתן למשתתפים על ידי החוקרים. מייד אחרי סיום הריצה בוצע שוב מבדק כוח שריר, ובנוסף נעשה תשאול של שאלון בורג לגבי תחושת המאמץ, וכן שאלון על עייפות שרירית. לאחר 60 דקות מהסיום בוצע איסוף שתן נוסף ותשאול לגבי כמות הנוזלים שנצרכו לאורך המירוץ כלו. {71DFCD9E-D2A7-4142-9E8E-34D85BEDD991}

במחקר נצפו מספר דברים:

א.      הייתה ירידה עקבית בקצב הריצה מהק"מ ה-5 ועד לסוף המרתון. ירידה זאת נצפתה ב-2 הקבוצות והייתה זהה. המשמעות היא שתיסוף ב-BCAA לא שיפר את היכולת.

ב.      במבחן כוח השריר לא היה שוני בין הקבוצות.

ג.       גם בשאלונים על תחושת המאמץ וכן העייפות השרירית לא היה שוני בין הקבוצות.

ד.      הירידה במשקל עקב ביצוע המאמץ הייתה זהה בין הקבוצות.

ה.      לא היה שוני ברוב מדדי השתן בין הקבוצות, שנבדקו על מנת לבדוק פגיעה בשרירים.

ו.        הייתה נטייה לא מובהקת סטטיסטית (0.06) לריכוז יותר לויקוציטים בשתן של קבוצת התוסף.

לפי תוצאות המחקר תיסוף של 5 גר' BCAA 7 ימים לפני ביצוע מרתון לא שיפר את היכולת או השפיע על הפגיעות הנוצרות בשרירים עקב ביצוע מרתון. החוקרים סיכמו את הממצאים שלהם בכך שאסטרטגיה זאת כנראה לא מתאימה למרתוניסטים. יש לציין כי למחקר מספר חסרונות:

א.      4 משתתפים בקבוצת הביקורת לא סיימו את המרתון כולו (ולכן היא כללה בסוף 21 איש ולא 25) עקב פציעות במהלכו.

ב.      המחקר לא בוצע בתנאי מעבדה, אלא בתנאי המירוץ עצמו, ולכן יכולים להיות משתנים אחרים, היכולים לשנות את התוצאות.

ג.       לא ברור אם תיסוף באסטרטגיה אחרת (לדוגמה: תוך כדי המרתון, כמות אחרת של BCAA וכו') יכולה להשפיע לטובה ואת נושא זה רצוי גם לבדוק.

לעדכונים נוספים: https://www.facebook.com/finknir

BIG_26272013S1

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s